Tatile Giderken Yanımızda Bulunması Gerekenler

Kadın, erkek cinsiyet fark etmeksizin herkesin problemidir, valizime ne koymalıyım? Anlık telaş ile unutulan eşyalar olmaması için büyük bir çaba sarf ederiz. Bu yazımızda tatile giderken valizimizde olması gerekenlerden bahsedip sizlerin daha kolay ve sorunsuz hazırlık yapmanızı sağlayacağız.

Bu başlıkta öncelikli olan elbette ki kıyafetler. Tatile giderken alacağımız kıyafetler kaç gün kalacağımıza, mevsime ve üst değiştirme sıklığına göre değişir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yanınıza alacağınız kıyafet sayısını belirlemelisiniz. Yaz mevsiminde olsanız bile yağmur ve soğuklara karşı önlem almanız gerekmektedir. Her an bir yere davet edileceğinizi düşünerek şık bir elbise ya da takım elbise yanınızda bulundurmanız hayat kurtarıcı olacaktır.

Gömlek, pantolon, tişört, etek, bluz, elbise, polar gibi günlük kıyafetler valize konulduktan sonra yine kalacağınız gün sayısına bağlı olarak iç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı koymalısınız. Aman pijamalarınızı unutmayın.


Yaz Tatili

Eğer gideceğiniz bir yaz tatili ise mayonuzu unutmayınız. Kış tatili ise, yanınızda mutlaka atkı, şapka ve eldiven olmalıdır. Mont, ceket ve yağmurluğunuzu da yanınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Tatile giderken yanınıza almanız gereken bir başka şey ise aksesuarlarınızdır. Gün içinde en çok hangi aksesuarlarınızı kullanıyorsanız onları yanınıza almanız tatil süresinde kıyafetlerinizi daha kolay kombin yapmanızı sağlayacaktır. Kemer kullanıyorsanız, gümüş renkli saatinizi seviyor ve yanınıza aldığınız kıyafetlerin çoğu ile uyum sağlıyorsa, yaşantınızı gözlük ile devam ettiriyorsanız veya güneşten korunmak için güneş gözlüğü takıyorsanız, kolye, küpe gibi takıları kullanmayı seviyorsanız yanınıza alarak kıyafetlerinizi süsleyebilirsiniz.

Tatile giderken yanınıza alacağınız ayakkabıları bir kombinle giymek yerine pek çok kombinle giyecek şekilde tercih edin. Ayakkabınızın hacminden çok işlevi önemlidir. Yanınıza alacağınız çok yönlü ayakkabılar hem valizinizde fazladan yerin olmasını sağlar hem de kendinize yük etmemiş olursunuz.

Mutlaka kişisel bakım ürünleriniz yanınızda olmalı. Erkekler için tıraş malzemeleri önemli olurken, kadınlar için bunun yerini epilasyon malzemeleri alabilir. Bu ürünleri unutmamalısınız. Şampuan, deodorant, krem gibi ürünler sizin için çok özel değilse, her yerde bulabileceğiniz ürünlerse bun ürünleri tatile gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz. Böylelikle valizinizde fazladan yeriniz olmuş olur. Kendi ürününüzü götürmek isterseniz de tatil süresince size yetecek kadarını alın, fazlasını değil.

Bir diğer konu havlu. Tatilinizi yapacağınız yerin size havlu temin edip edemeyeceğini düşünün. Ona göre valizinizi hazırlarken havlu almanız gerekebilir.

Ailenizle tatile gidiyorsanız ve çocuğunuz varsa çocuğunuzun eşyalarını ayrı bir özenle hazırlamanız gerekmektedir. Küçük bir bebeğiniz varsa biberon, mama kabı, bebek bezi, emzik, puset gibi sayılabilecek pek çok malzemeyi unutmamanız gerekir. Kişisel bakım ürünlerinde olduğu gibi yolculuğunuzda size yetecek kadar bebek bezi almanız yeterlidir. Eğer bir çöle gitmiyorsanız bebek bezini her yerden temin edebilirsiniz. Bebeklik dönemini atlatmış bir çocuğunuz varsa onun için yolculukta oynaması için oyunlar, oyuncaklar, kitaplar alabilirsiniz.

Tüm gerekli malzemeler alındıktan sonra çantanızda biraz yer kaldıysa bunu alanı tatil anılarınızı biriktirebileceğiniz materyaller ile doldurabilirsiniz. Bunlar fotoğraf makinesi, yedek pil, hafıza kartı, günlük, hediyelik eşyalar için ayrı bir çanta olabilir.

Son olarak el bagajınızda da taşıyabileceğiniz ve onlar olmadan tatile gidemeyeceğiniz belgeler var. Pasaport, kimlik, banka kartı, yolculuk bileti, davet mektubu gibi belgelerin unutulmaması gerekir. Önlem olarak belgelerinizin bir fotokopilerini de valizinizde saklamanız iyi bir seçenek olabilir. Tüm bunları dropbox, mail veya herhangi bir bulut hafızada saklamak da size yardımcı olacaktır.