Tatil Önerileri

Ölüdeniz – Fethiye Tatilinde Neler Yapabilirsiniz

Ölüdeniz – Fethiye Tatilinde Neler Yapabilirsiniz

Fethiye Tatili yazımızda sizlere hem Fethiye hakkında bilgiler vereceğiz hemde Fethiye’de tatil ipuçları vereceğiz.
Adını, Anadolu’nun Antik ev sahiplerinin görkemli tanrılarından Apollon’un bir ölümlüyle olan evliliğinden doğma Telmessos’tan alan Fethiye, yüzyıllardır Akdeniz’in bağrında içinde gizlediği güzellikleri ve doğallığıyla, kendine özgü varlığını devam ettirmektedir. Doğasıyla, tarihiyle, efsaneleriyle, tiyatrolarıyla ve mitolojisiyle bu koca şehir kurulduğu M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Asıl kültürü Helenistik ve Roma dönemlerinde şekil bulmuştur ve birçok kez yeni uygarlıklara kapısını açmış olsa da bu antik kültürlerin etkisini barındırmaya devam etmiştir. Zengin Akdeniz kültürünün fazlasıyla hissedildiği bu bölgemizde, geçmişle günümüze, efsaneyle gerçeğe, antik ile modern dünyaya aynı kare içerisinde rastlamak mümkündür. Koyları, sahilleri ve limanları kurulduğu zamanlardan itibaren, şehrin Akdeniz’e açılan kapıları olmuş ve bu sayede şehir, ulaşımın, ticaretin ve tatilin en önemli uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.

Muğla ilinin ilçelerinden biri olan Fethiye’de karakteristik Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçeye bağlı olan 18 ada vardır. Bu adaların bazıları; Domuz Adası, Yassıca Adası, Gemile Adası, Katrancı Adası ve Kızılada ’dır.

Ölüdeniz – Fethiye Tatilinde Neler Yapabilirsiniz

Hem kültürel hem de eğlence anlamında tatile doyacağınız bir yerleşimdir Fethiye. Yapacağınız etkinlik, gezeceğiniz yer bitmez.


Deniz

Denize özleminiz mi var? Fethiye’de denize fazlasıyla doyabilirsiniz.

Fethiye Tatili ‘nizde adalarda tekne turuna çıkıp doğanın eşsiz güzellikleriyle karşılaşıp hoş vakit geçirebilirsiniz. Güneş kreminizi almadan gitmemeniz özellikle tavsiye edilir.

Ölüdeniz’e gitmeden Fethiye tatilinizi bitirmeyin. Kalacağınız yer neresi olursa olsun Ölüdeniz’in ayrı bir güzelliği vardır. Uğramadan dönmeyin.

Kelebekler Vadisi Fethiye’nin eşsiz doğa güzelliklerinden biridir. Gitmeden önce mutlaka fotoğraf makinenizi alın. Zira burada denize girmekten çok fotoğraf çekeceğinizin garantisini veririz.


Tarih

Tarihe ilginiz varsa, işiniz buysa tatilinizi yapacağınız yer Fethiye olsun deriz.

Sınırlarının bir kısmı Fethiye’de bulunan Likya Yolu’nu görmeden gitmeyin. Yürümek sizin için problem değilse bu tarihi yürüyüş yolundan mutlaka geçin. Yüzyıllar önce sizin gibi oradan yürümüş, geçmiş olan insanları düşünün. Yol boyunca kolayca ilerlemenizi sağlayacak olan yol işaretleri sizi Kaş’a kadar götürebilir. Likya Yolu Kaş’a kadar giden bir yoldur. Yol boyunca fotoğraflar çekerek ilerleyeceksiniz ve karşınıza Telmessos, Patara, Xanthos antik kentleri çıkacaktır. Yoldan geçerken Kral Amyntas Kaya Mezarları da mutlaka ilginizi çekecektir.

Tarihin izlerini barındıran bu ilçede görmek isteyeceğiniz, oranın yaşam izlerini aramak isteyeceğiniz kentlerde bulunmaktadır. Kaya mezarları ile ön plana çıkan Telmessos Antik Kenti, Fethiye kent tarihi için önemli bir kenttir. Saklıkent’te bulunan Tlos Antik Kenti, Kınık Köyü yakınındaki Xanthos Antik Kenti, Minare Köy’deki Pınara Antik Kenti, Patara Antik Kenti tarihin izlerini aramak isteyeceğiniz kentler olabilir. Dönem özelliklerini görmek, yaşamak açısından önemli olan bu kentlere gidip, vaktinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz.


Adrenalin

Heyecan ve adrenalin tutkunları için de Fethiye uygun bir tatil bölgesidir.

Türkiye’nin bu alanda sayılı örneklerinden olan Babadağ eteklerinde eşsiz manzaraya sahip bir yerde yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ölüdeniz’in manzarasına karşı , bu işi daha önce hiç yapmamış olsanız bile profesyonel hocalar ile yamaç paraşütü heyecanını yaşayabilirsiniz.

Dalaman Çayı’nda rafting yapmadan olmaz. Günübirlik düzenlenen rafting turlarına katılabilir, bu heyecana ortak olabilirsiniz. Türkiye’nin en uzun rafting parkuru 26 kilometrelik uzunluğu ile Dalaman Çayı’ndadır.

Gerçekleştirmek istediğiniz Fethiye Tatili ‘nizde yapabileceklerinizin bir kısmını yazımıza konu edindik. Herkesin kendi ilgi alanına göre etkinlik bulabileceği yer olan Fethiye’nin bu güzelliklerinin mutlaka görülmesi gereklidir. Hiç unutamayacağınız anılar ve pişman olmayacağınız bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz Fethiye en iyi tercih olacaktır.

Mesajlar {{unread_count}}
Sohbet et: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Sen: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}