Hesaplı TatilciHesaplı Tatilci

Günübirlik Çanakkale Turu | Fethiye Çıkışlı

Günübirlik Çanakkale Turu | Fethiye Çıkışlı

Fethiye’den Çanakkale’ye günübirlik bir geziye ne dersiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz.

Çıkış: 24 Mart 2017 Cuma Günü Saat 17:30’da Salı Pazarı Önünden Yolculuğa Başlıyoruz. Sabah 05:00 civarı Çanakkale’ye varıp feribot ile karşı kıyaya geçiyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık kahvaltı molamızın ardından Profesyonel rehberiniz eşliğinde tarihe tanıklık edeceğiniz muhteşem gezimiz başlıyor. Göreceğimiz tarihi yerlerden bazıları ve işleyeceğimiz konular şunlardır.

Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı Eylül 1989 tarihinde Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine kendisinin de asıl adı Seyit Ali’dir. I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesinnde 215 kg ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kunduğuna yerleştiren Türk askeridir.

57. Alay Şehitliği

Çanakkale’yi denizden geçemeyen İtilaf Devletleri’nin 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’na ve Kumkale’ye asker çıkarmalarıyla Çanakkale kara savaşları başlamıştı. 25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu’nda karaya çıkıp Conkbayırı’nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19. Tümen K.Kur.Yb. Mustafa Kemal’in 25 Nisan günü verdiği “Ben size emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.

Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir” emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu. Bu birliklerden biri Yb.Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 57. Alay’dı. 57. Alay’ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştü.

Gelibolu Yarımadası’nda Kanlısırt’ta 57. Alay için yaptırılan şehitlik; Mehmetçik Anıtı (Prof. Tankut Öktem), Gazi Hüseyin Kaçmaz Anıtı (Metin Yurdanur) ile donatılmıştır. Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan bir rölyef de şehitliğin ihtişamını artırmıştır.

Şehitler Abidesi Anıtı

Çanakkale şehitler anıtı Türk’ün tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtıdır. Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidimizi simgeleyen abidelerin en görkemlisidir. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile yedi düveli dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını ebediyen koruyacağını gösteren anıtımızdır. Anıtın projesi 1944 yılında MSB tarafından açılan yarışma ile belirlenmiştir.Bu anıtımız ilk olarak Gelibolu Yarımadasında Alıçıtepe’de yapılması planlanmış ancak arazinin bozuk olması ve denize uzak olmasından dolayı vaz geçilmiştir. Daha sonra Hisarlık burnunda Morto’ya hakim 50 metre rakımlı olan Hisar Burnuna yapılmıştır.

1952’de yapımına karar verilmiştir. 19 Nisan 1954’te temeli atılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı (müteahhitlerin yolsuzlukları, yeterli miktarda para bulunamaması gibi) birkaç defa yapımı durmuştur .ve nihayet 15 Mart 1958’de sadece gövde kısmı yapılabilmiştir.
Bu anıtımız Milliyet gazetesinin açmış olduğu kampanya ile yeterli para toplanınca 1960’da tamamlanarak. 20.08.1960 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Anzak Koyu

Anzak Koyu, Türkiye’de, Gelibolu Yarımadası’nda küçük bir koy. Anzakların Çanakkale Savaşı sırasında bu koya çıkarma yapmalarıyla ünlenmiştir. 600 metre uzunluğudaki koy, kuzeyden Arıburnu tepeleriyle çevrilidir. Yapılan çıkarmadan sonra, plaj Anzaklar için ana üs konumuna gelmiştir. 25 Nisan 1985’teki Anzak Günü’nde, Türkiye hükümeti Anzak Koyu ismini resmen kabul etti.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale’nin karşısındaki Kilitbahir köyünde yaptırılmıştır. Kale, iç ve dış sur duvarlarından ve avlu içinde 7 katlı üçgen bir kuleden oluşmaktadır. İç kale 7 katlıdır. Daha sonra ilk kez 1541 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilmiş, bu restorasyon esnasında güney kısmı çevreleyen bir sur duvarıyla dış uçta bir kule (Sarıkule) inşa edilmiştir. Kale, 1870 yılında Sultan Abdülaziz tarafından ikinci kez restore edilmiştir. Kuzey bölümünün orijinal dış deniz duvarı günümüzde yoktur. Bu bölümün kuzey parçası 1893-1894 yıllarında II. Abdülhamit tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Dış sur duvarları (dış kale) 4 m, ikinci dış kale 18 m, iç kale 30 m yüksekliğindedir. Duvar kalınlıkları 4-6 m arasındadır. Deniz duvarlarının güney kısımları top mazgalı olarak kullanılmıştır. Kale, tümüyle kaba yontulmuş taşlarla inşa edilmiştir. Açıklık kısımları kiremit kemerli olup, kapı ve pencereler beyaz mermerden yapılmıştır. Kale, Çanakkale Savaşları’nda çok önemli rol oynamıştır. Bu kale, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiştir.

Gezilerimi tamamladıktan sonra tekrar feribot geçişinin ardından şehir merkezinde kısa bir serbest zaman verip Çanakkale turumuzu bitiriyoruz. Keyifli Bir Gezinin Ardından Bir Başka Mobius Travel Organizasyonunda Buluşmak Üzere Vedalaşıyoruz.

Dönüş: 26 Mart 2017 Pazar Günü Sabahı Saat 07:00’da Fethiye Salı Pazarı

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

– Lüks Araç İle Ulaşım
– Araç İçi İkramlar
– Feribot Geçiş Ücretleri
– Seyahat Sigorta Paketi
– Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

– Tüm Şahsi Harcamalar
– Kahvaltı ve Yemekler
– Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri (Müze kartı önerilir.)
– Yemeklerde Alınan İçecekler