Hesaplı TatilciHesaplı Tatilci

Kayıt olarak, Hesaplı Tatilci 'nin Hizmet Şartları, Gizlilik Politikası, misafir iade Politikası ve ev sahibi garanti koşullarını kabul ediyorum.

Zaten üyemisiniz?

Hesaplı TatilciHesaplı Tatilci

Bir hesabınız yok mu?

Fethiye’den Anıtkabir Turu

Fethiye’den Anıtkabir Turu

Fethiye’den Anıtkabir Turu. Fethiye’den Anıtkabir’e günübirlik bir geziye ne dersiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz.Çıkış 9 Kasım 2017 akşam saat 20:30 ‘da Fethiye’den yola çıkıyoruz. Ankara’da sabah kahvaltımızı aldıktan sonra, profesyonel rehberimiz eşliğinde muhteşem gezimiz başlıyor. Anıtkabir turu ‘nda gezeceğimiz yerlerden bazıları Anıtkabir, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası), Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası), Anadolu Medeniyetleri Müzesi.

Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’de dir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

İttihat ve Terakki Fırkasının kulüp binası olarak düşünülen I. TBMM Binası’nın projesi, Enver Paşa’nın emriyle Evkaf (Vakıflar İdaresi) mimarı Salim Bey tarafından çizilmiş ve proje yapım işi Kolordu’da görevli askeri mimar Hasip Bey’e verilmiştir. I. Ulusal Mimarlık dönemi yapılarından olan bina, 23 Nisan 1920 – 15 Ekim 1924 tarihleri arasında TBMM binası olarak kullanılmış, 1957 yılında müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bina 23 Nisan 1961 tarihinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi” 23 Nisan 1981 tarihinde de “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla ziyarete açılmıştır. 2009 yılında, TBMM Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde TBMM Başkanlığına devredilmiştir. Müze koleksiyonu içinde, Atatürk ve bazı milletvekillerine ait şahsi eşyalar, etnografik malzemeler, istiklal madalyaları, savaş araç vegereçleri, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun müsveddeleri, telefon ve mors yazıcı gibi iletişim araçları ile yağlı boya tablolar bulunmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası ), Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak da bilinmektedir. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz olması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye’si meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bu bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1924-1960 yılları arasında Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyetimizin gelişmesi için çok önemli çağdaş kararların alındığı; çağdaş yasaların çıkarıldığı uluslararası alanda Türkiye’nin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı; çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür. 1961 yılında meclis yeni yapılan modern binasına taşınmıştır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi, 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hapishanesi olarak inşa edildiğinde, gelecekte ne gibi acılara, yalnızlıklara, umutsuzluklara şahit olacağını, kimlere ev sahipliği yapacağını bilmiyordu kuşkusuz…
2006 yılında kapatılan ve 2009 yılında restore edilmek üzere Altındağ Belediyesi’ne devredilen Ulucanlar Cezaevi, 15 Haziran 2011 tarihinde bambaşka bir kimlikle yeniden kapılarını açtı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin, 2010 yılından bu yana devam eden restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanmıştır. Müze 13 Mayıs 2014 Salı günü, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in katılımları ile ziyarete açılmıştır.

Daha sonra serbest zaman verip Fethiye’ye yolculuğumuz başlıyor molalar eşliğinde sabah erken saatlerde Fethiye’ye varıyoruz.

Gezi Ücretine dahil olanlar
* Ulaşım
* Rehberlik
* Seyahat Sigortası
* Araç içi ikramlar
* Sabah kahvaltısı

Gezi Ücretine dahil olmayanlar;
* Tüm kişisel harcamalar
* Öğle yemeği