Hesaplı TatilciHesaplı Tatilci

Kayıt olarak, Hesaplı Tatilci 'nin Hizmet Şartları, Gizlilik Politikası, misafir iade Politikası ve ev sahibi garanti koşullarını kabul ediyorum.

Zaten üyemisiniz?

Hesaplı TatilciHesaplı Tatilci

Bir hesabınız yok mu?

Fethiye Çıkışlı GAP Turu (6 Gece 7 Gün)

Fethiye Çıkışlı GAP Turu ‘nda Antakya, Mardin, Midyat, Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep illerimizdeki birçok tarihi yerleri görebilirsiniz.

Fethiye Çıkışlı GAP Turu

 

1- Gün

Akşam saat 17:30’da Siz değerli misafirlerimizi alıyor ve hava şartlarına göre en uygun güzergah ile Pozantı’ya ulaşıyoruz.

 

2- Gün

ANTAKYA Yolumuz üzerinde sabah kahvaltımızın ardından HABİB NECCAR DAĞI eteklerinde bulunan ST. PIERRE KİLİSESİ turumuzu yapıp Roma dönemi zenginliğini yansıtan dünyanın en önemli mozaik müzelerinden birisi olan ANTAKYA MÜZESİ’ni geziyoruz, Hatay’ın meşhur künefelerinin tadına bakıyoruz. Yemek molamızdan sonra turumuza devam ediyoruz. Antakya Uzun Çarşı alışveriş için serbest zaman ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ANTAKYA’da

 

3- Gün

HALFETİ-ŞANLIURFA-HARRAN Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardında Bir sonraki durağımız cennetten bir köşe olan Halfeti bizleri karşılıyor. Fırat Nehrinin kenarında dubaların üstüne kurulmuş olan restoranlarda alacağımız öğle yemeğimiz sonrası, sular altında kalmış Halfeti’de Fırat Nehrinin üzerinde teknemiz ile güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. (Hava şartları da uygun olduğu takdirde) Tekne turumuz esnasında eski bir yerleşim birimi olan Rum Kale’nin kalıntılarını görme fırsatı bulacağız. Tekne turumuzdan sonra Halfeti’den ayrılıyoruz ve keyifli bir yolculuk sonrasında Urfa’ya ulaşıyoruz. Urfa’da ilk olarak Anadolu’nun ilk üniversitesi olarak kabul Harran Üniversitesi’ni ziyaret ediyoruz. Asurlar’dan Babilliler’den varana kadar M.Ö 2000 yılına kadar dayanan eski bir tarihi olan ve çok sayıda bilim adamı yetiştiren bu üniversite örenini gezdikten sonra, Harran’ın Topak Evlerini ziyaret ediyor ve hatta yöresel Harran kıyafetleri giyip, acı Mırra içtikten sonra şehir merkezine doğru ilerlerken öncelikli gezeceğimiz yer ise Hz Eyüp Peygamber Makamı olacak. Bu bölgede bulunan Hz Eyüp Peygamber Camii’ni de görüp, buradaki manevi ziyaret sonrası Balıklı Göl ve çevresindeki muhteşem ve manevi değeri çok yüksek olan yapıları gezmeye başlıyoruz. Halil-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü, İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camii ve Dergahı ziyaret edip sizlere serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanda Kapalı Çarşı, kilimciler, isotçular, demirciler, bakırcılar çarşılarını gezip Gümrük Han’da günün sonunda bir kahve içebilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama URFA’daki otelimizde.

 

4- Gün

MARDİN-GÖBEKLİTEPE-DEYR’UL ZAFEREN-MİDYAT Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, dünyada tarihi seyri değiştiren, tüm yazılı kaynakların yeniden gözden geçirilmesine sebep olan Göbeklitepe geziliyor. Burası gezildikten sonra yolculuğumuz Mardin’e kadar sürüyor. Buraya vardığımızda Mardin’in eski sokaklarında yürüyerek gezimizi gerçekleştiriyoruz. Ulu Cami’yi gezip yukarı Mezopotamya Ovası manzarası eşliğinde, Süryani nüfusun yoğun olarak bulunduğu bu şehrimizde Deyr-ul Zaferen Manastırı’nı gezip Kasimiye Medresesi’ne geçiyor, ziyaretimizi tamamlıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından rehberimizin vereceği serbest zamanda alışveriş yapma imkanımız olacaktır.Daha sonrasında Midyat’a geçip Midyat konuk evini geziyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği Midyat’taki otelimizde.

 

5- Gün

ADIYAMAN-NEMRUT Sabah otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltımızın ardından Adıyaman’a gidiyoruz. Adıyaman’da önce Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Döneminde inşa edilmiş Tarihi Ulu Cami’yi geziyoruz ve sonrasında Adıyaman Kale dibinde çay ve kahve molası veriyoruz. Kısa bir dinlenme molası sonrası öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman ardından otelimizde bizleri bekleyen minibüslerimize binerek(extra) Nemrut Dağı’na gitmek üzere yola çıkıyoruz. Komagene Krallığının kraliçe ve prensesleri için yapılan Karakuş Tümülüs’üne gideceğiz. Ardından Roma İmparatorluğunun efsanevi generali Septimus Severius’un emriyle IX. Lejyonuna inşa ettirdiği Cendere Köprüsünü görerek aracımızla ulaştığımız son noktada, araçlarımızdan iniyor ve yaya olarak ile zirveye ulaşıp Güneşin Batışını en iyi şekilde görebileceğimiz yerde güneşin batışını izlemeye başlıyoruz. Kızıl bir renk gözümüzün görebildiği en son noktadan yavaş yavaş alçalmaya başlıyor ve bu muhteşem manzara ufukta bir rüya gibi gözümüzden kayboluyor. Kommagene Kralı Antiokhos adına yapılan Tümülüs’ü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Rivayete göre Kral Antiokhos vasiyetinde “Ben öldükten sonra beni Nemrut’a gömün, Öldüğüm gün bayram olsun ve her yıl kutlansın halkım bugün burada gönlünce yesin, içsin ve eğlensin” demiştir. Geçireceğimiz keyifli anların ardından otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman’daki otelimizde.

 

6- Gün

KAHRAMANMARAŞ-GAZİANTEP-ZEUGMA Sabah otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltımızın ardından Kahramanmaraş’a geçiyoruz ilk durağımız bakırcılar çarşısı ve sütçü iman heykelini görüyor dövme dondurmalarını yedikten sonra, Gaziantep’te geliyoruz. Gaziantep’te ilk durağımız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği mozaik literatüründeki sıralamayı değiştiren koleksiyonunun bulunduğu Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesine gidiyoruz. Yapı bakımından modern bir tarza sahip olan müzenin arkeoloji kısmına geçerek tarih öncesi fosil ve insanların kullandığı eşyalar, mezar gibi eserleri görüp müzeden ayrılıyoruz. Sonrasında yemek konusunda adıyla anılan bir kente gelip de yöresel lezzetleri tatmadan olmaz diyerek yemeğe gidiyoruz ve meşhur Ali Nazik ve diğer kebapların tadına bakıyoruz. Gaziantep baklavasının da tadına bakıp alışveriş yaptıktan sonra günümüzde hala faal olan Naib Hamamının önünde durup 14 Şehitler Anıtını geziyor ve Dokurcum Meydanında bulunan 3 abide ve 6 mermer sütun içerisine monte edilen levhalarda, hem Türkçe hem de Göktürk yazılarını barındıran Orhun Kitabelerini görüyoruz. Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep (Ayıntap) Kalesini ziyaret ediyoruz. Antep Kurtuluşuna merkezlik etmiş, Şehit Kamil, Kara Yılan, Şahin Bey gibi önemli kahramanlarının anlatıldığı bu kale gezisinde Gaziantep Müdafaasının 2. Çanakkale olarak neden adlandırıldığını anlayacaksınız. Milli Mücadele Dönemi’nin en önemli kahramanı olan Kale’nin ziyareti sonrası tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Zeytin Han’da yapacağımız gezi sonrasında vereceğimiz kısa alışveriş molasının ardından tarihin içinde bakır sesleri ile teknolojiye direnen Bakırcılar Çarsısından geçerek Almacı Pazarını, Zincirli Bedesteni görüp 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içine kahve-kütüphane olarak kullanılan günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mekânda Sütlü Menengiç Kahvelerimizi içerek kısa bir serbest zaman veriyoruz sonra Doğu’nun en önemli el sanatı olan Sedef Kakma ve Tel Kırma işlemeciliğinin Anadolu’da kalan üç atölyesinden birisine ev sahipliği yapan Gaziantep’te sanatın tüm yapılış aşamalarını görerek alışveriş yapma sansı bulacaksınız. Sonrasında otelimize yerleşiyoruz Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’deki otelimizde.

 

7- Gün

ADANA-TAŞ KÖPRÜ-SEYHAN NEHRİ-SABANCI CAMİ Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden ayrılıyoruz. Nur Dağları’nı görerek Yer Fıstığı Diyarı Osmaniye üzerinden Adana’ya ulaşıyoruz. Burada Panoramik olarak Seyhan Nehri’ni görüyoruz ve sonrasında ilk inşası Geç Hitit İmparatorluğu Kralı I.Arnuwanda tarafından M.Ö 1550 yılında yapılan Adana Taş Köprü’yü geziyoruz. Dünyada halen hazırda kullanılan en eski köprü ünvanını elinde bulunduran bu köprüyü gezip fotoğrafladıktan sonra Adana’da 1998 yılında Sabancı Vakfı’nın memleketine bir hediye olarak yaptırdığı muazzam cami’yi görmek için Adana Merkez Sabancı Cami’ne gidiyoruz. Fotoğraf molamızın ardından Fethiye’ye dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Aksaray, Konya, Afyon güzergâhını izliyoruz. Yolumuz üzerinde vereceğimiz gerekli molaların ardından geç saatlerde güzel Fethiye’imize ulaşıyoruz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• 4* ve 5* otellerde 5 gece otel konaklama
• Otelimizde alınan 5 sabah ve 5 akşam yemeği
• Araç içi ikramlar
• Lüks araçlarla ulaşım
• Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• İlk gün sabah kahvaltısı
• Öğle yemekleri
• Müze ve ören yeri giriş ücretleri
• Nemrut’a çıkışta kullanılan dolmuşların ücretleri
• Halfeti tekne turu ücreti
• Urfa sıra gecesi ücreti